Kanser tedavisi için yeni araştırmalar sürüyor..

kanser-tedavisi

kanser-tedavisi

Danimarka’nın Arhus Üniversitesi, kanser araştırmalar kapsamında uzay istasyonuna kanser hücreleri gönderilecek. Yapılan araştırmalarda çekimsiz ortamda kanser hücrelerinin yer çekiminin olduğu ortama göre yüzde 30 daha fazla öldüğünün tespit edilmesi sebebiyle bu taraftaki araştırmalar devam ediyor.

Yer çekimsiz ortamda kanserli hücrelerin ölümüne neden olan mekanizmayı çözerek bu yönde ilaçlar üretmeyi planlıyolar. Danimarka’nın Arhus Üniversitesi bir tiroid hastasına 6 milyon kanser hücresini Uluslar arası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.


Arhus Üniversitesi proje yetkilileri “Çekimsiz ortamdaki kanserli hücre ölümlerinin proteinler tarafından tetiklendiğini biliyoruz ama tam net bir bilgiye sahip değiliz. Bu sorunun cevabı bulabilisek kanser tedavisinde yeni ilaçlar geliştirebiliriz” derken deney malzemesinin 18 Nisan’da ABD’den uzaya gönderilmesi düşünülüyor. 3günden uzay istasyonnan varması bekleniyor, 1ay boyunca uzayda duracak ardından bir gönderilecek. Kaliforniya sahili civarlarında Pasifik Okyanusu’na düşecek. Hücreler geri geldikten sonra  başlatılacak çalışmanın sonuçları 1 yıl sonra açıklanması bekleniyor.

Reklamlar
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s